Yeni Yüzyılda En Çok Para Kazandıracak Meslekler

Her insan meslek seçimi yaparken, iyi kazanç elde edebileceği, elde ettiği kazançla hayatını rahat bir şekilde yaşayabileceği bir meslek ister. Toplumumuzda genel kanı olarak, iyi meslek denince akla hemen klasik bir meslek sıralaması gelir, doktorluk, mühendislik, avukatlık gibi. Küçük çocukları sorduğunuzda çoğu ben büyünce doktor olacağım, avukat olacağım gibi cevaplar verir çünkü bu meslekler şu zamana kadar en iyi kazandıran mesleklerdir. Peki bu meslekler bundan sonra kazandırmayacaklar mı ? tabi ki kazandıracaklar ancak, yıllar geçtikçe insanların ihtiyaçlarında ki değişimler, teknolojinin gelişmesi, çevre şartlarının değişmesi ile yeni meslekler oluşmaya başladı. Bu tür meslekler, önümüzde ki yıllarda zirveye ulaşarak, en çok kazanan meslekler sıralamasında yerlerini alacaklar. Meslek seçimi yapan kişilere bilgi olması amacıyla, yapılan araştırmalar sonucu, yeni yüzyılda çok kazandıran mesleklerin bir derlemesini oluşturduk. Bu tür meslekler ileride ki hayatınızda sizlere rahat bir hayat yaşatmaya yetecek ve artacak bile. Bunun dışında ülkemizde ki işsizlik oranı herkes tarafından bilinir, gün geçtikçe üniversite bitirmiş işsizler ordusu dahada büyümekte.

Klasik mesleklerin iş olanaklarını kaybetmesinin sebebi  ise aynı mesleğe sahip çok kişinin olması. Bu çokluktan dolayı da herkese yetecek kadar iş imkanı doğmuyor. Yeni yüzyılda meslek konusunda ki kilit nokta, uzmanlık olacak. Yani her konunun uzmanı olan kişiler kazanmaya başlayacak.

Gelecek vadeden meslekler arasında şüphesiz bilişim bazlı meslekler büyük rol oynuyor. Bu alanda uzmanlık gerektiren meslekler ileride en çok kazandıran meslekler arasında büyük yere sahipler. Bunun nedeni ise, bilişim sektörü her geçen gün yenilenen daha ileriye giden, bir sektör olduğundan dolayı yeni iş alanları oluşuyor.

İnternet Yeni Yüzyılda Çok Kazandıran Mesleklerin Başında Geliyor

Yukarıda da bahsettiğim gibi bilişim sektörününde ki gelişmelerle aynı orantıda internet sektörü de gelişiyor. İnternet hayatımızda her geçen gün dahada yer edinmeye başladı ve buna bağlı olarak ta bir çok proje ortaya çıktı. En büyük örneği olarakta Facebook’u gösterebiliriz. Sıfırdan nelerin yapılabileceğinin en büyük kanıtıdır herhalde.  Türk girişimcilerin projelerine bakacak olursak, fizy, yemeksepeti gibi projeler sahiplerine milyonlar kazandırdı ve kazandırmaya devam ediyorlar. İnternet sektörü girişimcilerin en çok kazandığı sektörlerin başında geliyor.

Biyoteknoloji: Gelecek vadeden meslekler arasında büyük bir yere sahip olan biyoteknoloji, bilim buluşlarının kısa bir süre zarfında ticari ürünlere çevrilmesi mesleğidir.

Yeşil Yaka: Dünya genelinde enerji kaynaklarının her geçen gün tüketilmesi ve mevcut enerji kaynaklarının çevreye verdiği zararlardan sonra, büyük bir öneme sahip olan “yeşil yaka” mesleği, çevre dostu enerji uygulamalarıyla ilgili bir meslek.

Nanoteknoloji: Şu içinde bulunduğumuz yıllarda bile ismini sık sık duyduğumuz nanoteknoloji, hayatın bir çok alanında kullanılmaya başlanacak. Gelecekteki çok kazandıran meslekler sıralamasında başı çekiyor diyebiliriz.

Dijital Reklam: İnternetin kullanımı her geçen gün arttıkça, firmaların bu yöndeki reklam taleplerini karşılamak üzere kurulmuş ajanlarda çalışacak uzman kişilere ihtiyaç doğuyor. Şuanda bu sektörde çalışmak üzere bir çok kişi aranıyor fakat halen isteklere cevap verilebilmiş bir şekilde değil.

Kaptan Pilot: Özel şirketlerin veya kişilerin uçaklarında pilotluk yapacak kaptan pilot arayışı gerçekten hat safhada. Ücret konusunda ise kaptan pilotlarda 6 bin euro civarında oluyor.

Bilişim Suçları Avukatı: Yazımızın genelinde sık sık bahsettik internetin hayatımızda ki yerinden tabi ki bu gelişmelerin yanında suç alanları da internete kaymaya başladı. Bu tür suçlarda uzman avukatlar gerekiyor, hali hazırda ki avukatlar bu açığı kapatmaya çalışsa da ihtiyaçları karşılayamıyorlar.

Gıda Mühendisliği: Geleceğin mesleklerinden biri olan gıda mühendisliği, gıda konusunda ki kaliteyi artırmanın, mevcut tarım ürünlerinin daha verimli kullanılmasını amaçlayan bir meslek.

 

About admin