Ücretsiz En İyi Video Düzenleme Programları

İnternette izlediğiniz, kaydettiğiniz videoları düzenlemek için çeşitli programlar bulunmaktadır. Bu programlar içerisinden en iyisi olarak seçtiğimiz 2 tanesini sizlere kısaca tanıtmaya çalışacağım. İlk önce ücretli olan ve profesyoneller için ideal  video editleme programı Adobe Premiere Pro progmanını tavsiye ediyorum. Bu program ile kişisel bilgisayarınızı sanal bir film stüdyosu olarak kullanabilirsiniz.

Video düzenlemek keyifli bir iş olmakla birlikte çeşitli zorlukları da bulunmaktadır. Sizde belki amatör belkide profesyonelce kendi filminizi veya klibinizi oluşturmak isteyebilirsiniz. Bunun için çekimlerinizi yaptıktan sonra alanında en başarılı olan programlardan Adobe Premiere Pro denemlisiniz.

Yukarıda söylediğim gibi Adobe Premiere Pro profesyonel işler için kullanılabilir. Adobe Premiere Pro Adobe firmasının bir ürünüdür. Video düzenleme sektöründe 20 yıllık tecrübe ve geçmişi bulunmaktadır. Adobe Creative Suite’ın diğer programları ile de uyumlu olması  ve birçok özelliği ile çok başarılı buluğum bir programdır. ( Bu programda ilgimi çeken özelliklerden biriside video içerisindeki konuşmalar içinde arama yapma gibi bir özelliğe sahip olmasıdır.)

Ücretsize Free Video Düzenleme Programı

Video düzenleme programlarının fiyatlarının oldukça yüksek olması nedeni ile bu işle amatörce ilgilenen kişiler tarafından ücretsiz video düzenleme programlarını tercih edilmektedir. Araştırmalarım sonucunda ücretsiz (free) olan video düzenleme programlarından en çok kullanılan ve en iyilerinden biri ise VirtualDub isimli program olduğunu söyleyebilirim.

Virtualdub-Video-Düzenleme-Programi

VirtualDub genel özellikleri ise şöyle;

  • Windows işletim sisteminde kullanılabiliyor.
  • Küçük boyutlu bir program
  • Ücretsiz , kullanışlı ve güçlü bir video düzenleme programı
  • Açık kaynaklı
  • Videolarınızın kalitesini artırabilir sıkıştırarak daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz.

Program ile videolarınızdan çıkarmak istediğiniz bölümleri kesebilir yeniden montajlayabilir ya da yeni kareler ekleyebilirsiniz.

VirtualDub video düzenleme programı ücretsiz program isteyenler için ideal bir programdır.

Adobe Premiere Pro türü prfosyonel programlara ihtiyaç hissetmeden videolarınızı, kesme, birleştirme ve düzenleme gibi bir çok fonksiyonları ile kendi videolarınızı oluşturmanıza olanak sağlar. Virtual Dub genel özelliği itibar ile avi uzantılı video dosyalarını düzenlemek için üretilmiş olmasına rağmen mpeg-1 formatını ve bmp formatındaki resimleri dahi kendi içinde düzenlemenize imkan tanıyor.

VirtualDub Windows işletim sistemleri için hazırlanmış küçük boyutlu, ücretsiz fakat çok güçlü bir video düzenleme programı. GPLlisanslaması altında yayınlanan bu açık kaynak program Adobe Premiere gibi profesyonel yazılımlara gerek duymadan video görüntülerinizi düzenlemenize, birleştirmenize, kesmenize ve daha birçok özellikle kendi videolarınızı yaratmanıza yardımcı oluyor. Third-party video filtreleri ile zenginleştirebileceğiniz bu video düzenleme aracı genel olarak AVI dosyaları üzerinde çalışmalar için üretilmiş olsada MPEG-1 formatını da okuyabiliyor hatta BMP formatındaki resim setlerini de bünyesinde düzenlemenize olanak tanıyor.

VirtualDub ücretli program istemeyen ücretsiz program kullanmak isteyenler  tarafından en çok tecih edilenler arasındadır. Bunun nedenlerinde bir tanesi ise programın kullanımının çok kolay ve standart codecler ile uyumlu olarak çalışabiliyor olmasıdır. Ayrıca video içerisinden görüntü yakalama ( video capture ) özelliği de bulunan program ile videolarınız gönlünüzce değiştirebiliyorsunuz. Birleştirme, müzik ekleyebilme, istediğiniz bölüme keserek dilediğiniz formatta kayıt edebilme gibi çok kullanışlı ve harika bir program böyle bir programı  bizlere ücretsiz kullanma imkan sağladıkları için üreticilere teşekkür ediyorum.

VİRTUALDUB İNDİR.

Programın Yapımcısı : Avery Lee

About admin