Sinema Anlayışında Yeni Boyut 5d

Günümüzde klasik sinema anlayışı kadar anime tarzı 5d-6d gibi sinemacılığı geliştiğini görebiliriz. Özellikle son dönemde oldukça yaygınlaşan ve bugün birçok AVM ve diğer sosyal ortamlarda karşımıza çıkan bu sinemalar özellikle genç nüfus olmak üzere birçok yaş grubunun ilgisini çekmiş gibi görünüyor. Farklı içerik, ücret ve film yapısına sahip olan bu sinemalarda genel olarak anime tarzı yayınların 5 boyutlu modellemesi yapılmakta. Bu yayınlara giren kişilere türü ve içeriğine göre farklı tatlar sunan 5D sinemalar gelecekte daha fazla kişiye ulaşabilecek gibi görünüyor.

5D sinemaların çıkışı ile ülkemizde de yeni bir iş ve yatırım alanı açılmış gibi görünüyor. Özellikle insanların daha önce karşılaşmadığı bir şeye olan ilgisi, 5D sinema gibi ilgi çekici bir alanda daha büyük boyutlara ulaşabiliyor. AVM lerde ve diğer alanlarda kurulu olan 5D sinemalar, kısa ve uzun metrajlı filmler ile farklı ücretler altında insanlara sunulmakta. Genel olarak 9-12-24 kişilik salonlar halinde hareketli bir mekanizma üzerine kurulu olan bu sinemalarda içeriğe göre farklı sesler ve görüntü şekilleri uygulanmaktadır.

5D sinemalarda ücret uygulaması da, yayıncıya, işletmeciye, filme ve süreye göre değişkenlik gösteriyor. Alt limit olarak 5Tl den başlayan ücretler daha büyük merkezlerde ve maddi imkanların daha geniş olduğu bölgelerde 7.5 ve 10 TL gibi rakamlara da sunulabiliyor. Filmler ise genellikle 5-6 dakikalık gösterimden oluşmakta.

Gösterimin yapıldığı salonlarda insanlara ani efektler ve sesler ile ilgi çekici ve merak uyandırıcı bir deneyim yaşatan 5D sinemalarda her geçen gün yeni bir gelişmenin yaşanacağı kesin. İlgi çekici ve bir o kadar da ilginç olan bu sinemalar kazandıran bir iş modeli olarak karşımıza çıkmakta.

 

About admin