Seo Teknikleri ve Yeni Gelişmeler

Seo ( Arama motoru optimizasyonu ) birçok web sitesi sahibinin dikkatini çeken bir husustur. Herkes içeriği ile kelimelerde en üst sıralarda yer almak ister fakat herkes bunu başaramaz. Başarısızlığın birçok nedeni ve işin temelinde yapılan yanlışlardan meydan geldiği kesindir. Hızlı ve kalıcı olmak mümkün değildir. Seo optimizasyon çalışması yapacak veya yaptıracak olanların öncelikle bunu bilmeleri ve hedeflerini bu doğrultuda çizmeleri gerekmektedir. Seo tamamıyla sabır işidir ve garantisi yoktur. Aynı kelimede iki sitenin aynı sırada olması söz konusu değildir. Herkes ilk sayfada olacak diye bir konuda söz konusu olamaz bu durumda şunu çok iyi idrak etmek lazım. Başarılı olmanın en önemli maddesi yavaş ve sağlam adımlarla ilerlemekten geçmektedir.

Seo çalışması için temel konuları ve en yeni gelişmeler.

1- Domain ( Alan adı ) seçimi

Birçok web sitesi sahibinin elma.com ile armut satmaya çalıştığını gözlemliyoruz. Bu çok yanlış bir yoldur. Seo bir bütünleme işleminden ibarettir. Üst üste konulan taşların hepsi birbirini tamamlar nitelikte olmalıdır. Bu demek oluyor ki Elma.com ile biz ancak elma satabiliriz. Eğer ki armut satacaksak armut.com ile başlamak gerekmektedir. Domain seçiminde web sitemizin içeriğindeki ana madde neyse domain içerisinde o konunun geçmesi şarttır.

Örnek: Bilgisayar satışı yapan bir firma bilgisayarnet.com’u kullanırsa “bilgisayar” kelimesinde rakiplerine göre her zaman bir adım önde yola çıkar.

2- Keyword ( Anahtar Kelime ) seçimi ve kullanımı

En çok yanlışların yapıldığı hususlardan birisi de kelime manası “anahtar kelime” olan keyword seçimidir. Keyword seçimlerinde de tıpkı domain seçimindeki yol izlenmesi gerekmektedir. Site içeriği ile ilgili keywordlerin kullanılması şarttır. Keyword kullanımında da kelimelerin yoğunluğuna dikkat edilmelidir. Keyword bölümünde kullanılacak kelime sayısının 3 ile 9 arasında olması gerekmektedir. Bu sınır aşıldığında siteniz spam site niteliği taşıyabilir. Sıralamalarda sürekli en gerilerde yer alabilirsiniz.

3- Özgün içerik

Birçok site sahibi sitesini oluştururken genellikle görselliği ön planda tutmayı tercih ediyor. Bu olmazsa olmaz bir şeydir. Sitenin görsel yüzü o firmanın bir nevi kişiliğini simgelemektedir. Bunu yaptıktan sonrası genelde ihmal ediliyor, sitenin görselliği dışında kalan en önemli ayrıntı içeriğidir. İçeriği özgün ve iyi bir dil içermeyen sitelerin Google başta olmak üzere diğer arama motorlarında istenilen yerlerde olması söz konusu olamaz. Özgün içerik Seo’nun temel yapı taşlarından birisidir.

4-    Sosyal imleme siteleri ve backlink

İçeriklerimizin kolayca indexlenmesi için imleme sitelerini kullanmak gereklidir. Her imleme sitesi aynı zamanda bir backlink demektir. Sitelerimize backlink alımı yapmak lazım. Bunu yaparken kendi içeriğimizle aynı olan sitelerden bize link vermelerini ücretli yada ücretsiz talep etmeliyiz. Seo uygulaması yapılırken bir bütçe ayırarak işe başlamanızı öneririz.

About admin