Meslek Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Günümüzde birçok kişi meslek seçimine dikkate almayarak “ne iş olsa yaparım” mantığı ile hareket ediyor. Örneğin meslek liselerine kayıt yaptıran öğrencilerin çoğu, başarı durumuna göre bölüm ve alan seçimi yapıyor. Ancak bunlar çok yanlış düşünceler. Şimdi sizlere meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedeceğiz.

Kişilik:

Öncelikle kişiliğini oturtmalısınız. Bu askerlikten önceki genç bireyleri daha çok ilgilendiren bir faktördür. Kendinizi soğukkanlılık, pratik zekâlılık, yaratıcılık, işinizde titizlik, sabırlı olmak, akıcı konuşmak ve liderlik vasıfları yönlerinden geliştirmelisiniz.

Eğer bir iş adamı veya iş kadını olmak istiyorsanız, başarılı bir kariyere imza atmak istiyorsanız, kişiliğinizi geliştirmeniz şart. Çünkü kişilik, sizin hayatınıza yön veren en önemli faktördür. Bir ortama paranız, şansınız, eşiniz-dostunuz-akrabanız vasıtası ile girseniz bile kişiliğiniz ile yolcu edilirsiniz.

Yetenek

Kişilik yönünden kendinizi hazır hissediyorsanız, yeteneklerinizi keşfetmenizin zamanı gelmiş demektir. Hangi konularda yeteneklisiniz, bunları keşfederek o alanda bir işe girişmeniz gerekmektedir. Çünkü önünüze gelen işi değil, hakkı ile yapabileceğiniz işi yapmalısınız.

Örneğin müzik alanında başarılı bir kariyer için üretmeyi bilmelisiniz. Kendi müziklerinizi ve şarkılarınızı üreterek, bunları yine bir yetenek olan güzel sesinizle birleştirerek bu alanda en iyilerinden birisi olabilirsiniz. Diğer iş alanlarında da aynı şeyler geçerlidir, ne kadar yetenek o kadar başarı demektir.

İlgi Duyulan Alanlar:

Sadece yetenek de tek başına yeterli değildir. Yeteneğiniz ile yapabileceğiniz işlerin arasından ilgi duyduklarınıza yoğunlaşmalısınız. Tekrar müzik alanından örnek vermek gerekirse sesiniz yeterli olmasa da beste yaparak da başarılı bir kariyer yapabilirsiniz. Ya da şarkı söylemeyi sevmeyebilir ancak beste yapmayı yani edebiyatı sevebilirsiniz.

Eğitim:

Kişiliğiniz oturdu, yeteneklerinizi keşfettiniz, yeteneğinizin müsaade ettiği ve ilgi duyduğunuz alanlara yönelmek istiyorsunuz. Ancak hiçbir bilginiz yok, belki güzel şarkı söylüyorsunuz ancak müziğe uyum sağlayamıyorsunuz. Ya da sahnede nasıl duracağınızı, yapmanız gereken hareketleri bilmiyorsunuz. Bu normal, çünkü eğitimiz yok. Eğitim olmadan, hiçbir zaman tam başarı söz konusu olamaz. Her zaman bir eksiklik hissedersiniz ve bu da sizi başarısızlığa götürür.

Sonuç olarak; kişiliğinizin, yeteneklerinizin, ilginizin ve eğitiminizin izin verdiği iş meslek alanlarına yoğunlaşarak başarılı bir kariyer yapabilirsiniz. Hakkı ile yapabileceğiniz iş varken, parası için iş yapmak hiçbir zaman size fayda sağlamaz. Hakkı ile yaptığınız işte uzun vadede parası için seçeceğiniz işten çok daha büyük miktarlarda gelir elde edebilirsiniz. Hem de zevk alarak ve işinizi severek!

 

About admin