İş Kurmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

İş kurmak istiyorum ne yapabilirim diyenlerden misiniz? Sermayeniz var ancak hani alana yöneleceğinizi bilmiyor musunuz? Ya da yeterli sermayeniz yok ve ne yapabilirim diye mi düşünüyorsunuz? O halde yazımızı dikkatlice okuyun.

İş Kurmak İstiyorum Ne Yapmalıyım, İş Kurmak İstiyorum Fikir, İş Kurmak İstiyorum Ne Yapmalıyım, İş Kurmak İstiyorum Ne Yapabilirim

Dönemsel olarak global kriz etkisinde birçok sektörde iş hacmi giderek daralsa da büyük markalar, franchise ortaklık yöntemi ile yeni iş fırsatları sunmaya başladı. Özellikle marka ortaklığı adı altında çeşitli sektörlerde zincir bir kuruluşun bir ayağı olmak günümüzde sanılanın aksine daha kolay. Bu yazımızda iş kurmak istiyorum fikir, iş kurmak istiyorum ne yapmalıyım, iş kurmak istiyorum ne yapabilirim gibi sorulara cevaplar sunacağız.

İş kurmak istiyorum ne yapabilirim?

İş kurmak isteyen girişimcilerin temel de düştüğü bazı önemli hatalar bulunmakta. Gelin birlikte önce bunlara göz atalım.

Taklit: Ülkemizde taklit işler hızla çoğalmakta. Özellikle başarılı bir girişimin ardından benzer ya da aynı işi yapmaya çalışmak sektörün daralmasına ya da oyuna sonradan katılan kişilerin iflas etmesine neden olmakta. Her girişimin kendi dinamikleri olduğu unutulmamalı.

Sermaye sorunu: Temel sorunlardan bir diğeri ise yeterli sermayenin bulunmaması ya da var olan sermayenin doğru kullanılmaması. Öncelikle iş kurmak istediğiniz sektör ya da iş alanında gerekli şartları, ihtiyaçları belirlemeli ve sermayenizi buna göre şekillendirmelisiniz. Girişimin karlı bir yapıya dönüşebilmesi için, önceden plan ve programlı çalışılması şart.

Maliyet: Yeni bir fikriniz var ancak bu sizin tahmin ettiğiniz ölçekte gelir getirmiyor ve maliyet her geçen gün artıyor mu? Evet, fikriniz yeni olabilir ancak sizin tahminlerinizin aksine geniş bir alana hitap etmiyor olabilirsiniz.

Hedefler: Küçük ya da büyük ölçekli her girişimin başarıya ulaşabilmesi için öncelikle bir hedefi olmalı. Özellikle değişen koşullara bağlı olarak motivasyonu artırabilmek için anlık hedef değişimleri yapabilmeli kısa ve uzun vadeli planlar oluşturabilmelisiniz.

Yönetim Birimleri: Artık amatör yönetim biçimleri yerini profesyonel ve uzman kadrolara bırakmış durumda. Yönetim birimleri adı altında istihdam edeceğiniz personel, en küçük işten en büyüğe kadar işinde uzman ve kaliteli bir ekipten oluşmalı.

Yeni bir işe girmeden önce yukarıda yer alan önerileri dikkatle okumalı ve planınızı bu önerilere göre uygun şekilde hazırlamalısınız.

Yeni iş kurmak istiyorum fikir

Yukarıda da belirttiğimiz şekilde çeşitli büyük markaların franchise ortağı olarak marka temsilcisi olabilir, herhangi bir zincir mağazanın işletmesini yürütebilirsiniz. Popüler olarak özellikle yiyecek sektöründe birçok marka uzun vadede iyi sayılabilecek oranda gelir getirmekte.

* Turizm sektörü her dem tat verecek ve geleceği daim olan bir alan. Ayrıca lojistik alanda da uzun vadede planlı bir çalışma ile başarıya ulaşılabilir.

* Günümüzde teknolojinin getirdiği yeniliklerle birlikte özellikle tarım ve hayvancılık konusunda önemli ilerlemeler kaydedildi. Bulunduğumuz coğrafi koşul ve ulaşım imkanları ile bugün olduğu gibi yarında Avrupa’nın ve dünya’nın gözde tarım merkezlerinden birisi olmaya devam edeceğiz.

* Dünya’da en çok tercih edilen sektörler arasında yer alan gıda ve elektronik perakendecilik ülkemizde de önemli bir iş alanını oluşturuyor. Yine tercihiniz bu alana yönelik olabilir.

* Ülkemizin yer altı kaynakları göz önünde bulundurulduğunda madencilik geleceği olan bir sektör olabilir. Ancak sıkı bir sermaye şart!

* Bugünlerde inşaat sektörü arzın yetersiz kaldığı talebin ise oldukça doyurucu olduğu bir dönemi oluşturuyor. Tartışmasız inşaat sektörünün gelecekte de maddi anlamda getiri sağlayacağı kesin.

Yukarıda genelde yüksek sermayeli iş alanları hakkında öneriler sunduk. Aşağıda daha küçük sermayeler ile yapabileceğiniz popüler işleri başlıklar halinde sunacağız.

* Arıcılık yapabilirsiniz. Arıcılık ve arı ürünleri gün geçtikçe daha popüler bir hale gelmeye başladı.

* Elektronik eşya satan bir dükkan, ihtiyaçlarınızı karşılayabilir hedefinize ulaşmanızı sağlayabilir.

* Gençlerin tercih noktaları olan cafe ve bownling salonları gün geçtikçe artmakta ve daha çok popüler olmakta.

* Neden kazandırmasın diyeceğiniz bir iş fikrimiz var. Geri dönüşüm sektörüne girebilir ve bu alanda oluşan açığı giderebilirsiniz.

 

About admin