İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilir?

İkinci el araba alırken eğer sürekli bu işi yapmıyorsak bir çoğumuzun bu konuda tereddütleri vardır. İkinci el araba alırken nelere dikkat edilir? İkinci el arabada kaportası ile ilgili bir sorun varsa bunu nasıl anlarız? Bu konuda sizlere fikir vermeye çalışacağım.

Öncelikle kaporta ile ilgili sorunlara bakarız. Arabanın genel duruşunu çizgisini gözden geçiririz. Araç baktığımızda dik duruyormu buna bakarız. Çamurluk kaput arasındaki boşlukların standardı kaç cm ise boşluklardaki orantılara bakılmalı arabanın gözle görülen portakalımsı boyası fabrika orjinal boyasıdır. Düz mü portakalımsı mı ona bakılmalı aslında boya ile ilgili basit bir yöntem var. Temin edeceğiniz basit bir mıknatıs ile kontrol edebilirsiniz. Fakat aliminyum olmayan 2000 modeli altı arabaların mıknatıs ile kontrol edebiliriz. Bir mıknatı ile arabanın çeşitli yerlerine dokundurarak mıknatıs duruyor mu durmuyor mu ona bakmak lazım durmuyorsa onun altında bir macun vardır. Macun mıknatısın saca yapışmasını engeller. Macunlu kısımda boyanmış demektir.

İkinci el arabanın boyanıp boyanmadığı öncelikle gözle ve elle anlaşılabilir. Ancak bazen anlaşılamadığı durumlarda bu konuda önemli bir yardımcımız olan araba boyasını kontrol etme cihazları var. Cihazı ayarladıktan sonra altlı üstlü gezdiyorsunuz ve oradaki macun dereceleri ve boya dereceleri çıkıyor çok basit bir şekilde anlaşılıyor. Boya bu şekilde anlaşıldı diyelim. Önemli olan kaportanın değişip değişmediğini anlamak oda kaportanın kaynaklarından ve perçinlerinden anlaşılıyor. Bunun için de bizim yanımızda her zaman böyle bir cihaz olmayacağı ve herkesin yanında taşıyamayacağı için bunu mutlaka o nedenle servise veya kaporta ustasına giderek bir belden aşağı bir belden yukarı tavana koyup eğer tavanda da varsa asla buna hiçbir şekilde bakmamak lazım buna araçta bazen parça boyada olabiliyor. Örneğin bazı yerlerde parça boyaları aynı çıkıyor ve 3 parça faklı farklı çıkıyor. Bunda farklı çıktığı zaman çıktığı yerde bu araba ön taraftan bir darbe almış boyanmış ya da darbe almadan boyası çizilmiş ama sigorta raporunda ücreti ödendiği için boyanmış ama arka tarafında 2 tane daha yeri var bir de tamponda var buda arkadan tamponda değişse tampondan bir darbe aldığı mutlaka çıkıyor. Bir tarafta olmayı 3 tarafta da farklı farklı yerlerdede varsa o zaman 2-3 kez darbe aldığını gösterir. Bu araç bir kere daha çizildi demenin anlamı yok.

Arabanın bir parçası çizikten dolayı boyandı ise bu çok önemli bir şey değildir. Fakat önemli bir kaza darbe şaselerde oynama, kırılma varmı ona çok dikkat etmek gerekir. Şaseleri de motor içindeki ön bağlantılardan anlayabiliriz. Eğer araçta şüphelendiğiniz bir kısım varsa bağlantılarda kablolarda kesilme oynanma varsa aracı life kaldırıp şaselere bakılması gerekir.

ikinci-el-araba-alirken-nelere-dikkat-edilir

 

İkinci el oto alırken öncelikle arabanın nerelerine bakmak gerekir?

İkinci el araba alırken arabanın öncelikle aracın motor ve şase numarası tutuyor mu, modelli arabalarda makineye bağlanıp ön panelinde herhangi bir arıza lambası yanıyor mu yanmıyor mu motor lambası, airbag, abs lambalardan biri sürekli yanıyorsa onda hata gösteriyor demektir.

Motor soğukken çalıştırdığı zaman kayışlarda, motorun içinde subaplarda normal çalışmasında öte bir garip bir ses varsa onun üzerinde durulmalıdır. Arabanın kaportasında da etrafında bir dolanıp normal simetrik olarak arabanın çizgileri yandan, arkadan önden düzgün mü ona bakmak lazım bir kere çizgisi bozulmuş bir araba mutlaka örnek vermek gerekirse ön kaputun çamurlukla olan o aralık işte sağ aralık 3 cm açıkıtr. Sol aralık 1 cm açıksa muhtemelen sağdan veya soldan bir darbe olmuştur. O aralıkları iyicene bir kontrol edilmeli

Arabanın içine oturularak arabanın orjinal direksiyonu, pedalı deri ise derinin yıpranmasına, kumaş ise kumaşın yıpranması arabanın km ile tutuyor mu tutmuyormu bunlara iyi bakılması lazım. Eğer araba zaten orijinal değilse örneğin km göstergesi 45 bin gösteriyor da arabanın derileri çok yıpranmış ise pedalları eskimiş, direksiyon eskimiş ise muhtemelen o araba 100-200 bin km üstündedir. Yani burada km saatindeki km ile arabanın kendi fiziği düzgün mü değil mi tutuyor mu ona bakmak lazım zaten bu söylediklerimiz tutmuyorsa hiç bu aracı servise bile götürmeye gerek yoktur. İlk etapta bunlara bakılıp ondan sonra servise çıkılıp bir makinaya bağlanıp bir elektronik beyin arızası var mı onun çıktısını almak gerekir.

İkinci el oto alırken motorunun durumunu anlamak için nelere bakılmalı?

İkinci el araçta gösterge panelinde motorun ışığı yanıyor mu yanmıyor mu ona bi bakmak lazım yanıyorsa motorda problem var ya da benzin hava karışımında veya motorun herhangi bir parçasında arıza var demektir. Motor lambası yanmıyorsa motor soğukken çalıştırılıp ilk çalıştırmada bir sürtünme sesi, bir metal sesi, kayış sesi varmı ona bakmak lazım oda düzgünse motor altında herhangi bir yağ kaçağı yağ sızıntısı var veya radyatörden gelen bir su var mı onların kontrol etmek lazım. Bütün bunlara bakıldıktan sonra arabanın motorunu makinaya bağlatıp durumuna bakmak gerekir.

Bunlardan sonra araba ile yola çıkılıp bir yol testine çıkmak gerekir. Arabanın motorunda bir arıza olup olmadığını anlamak için yol testindeki 100-120 km lik bir hız arabanın genel bir problemi varsa bir motor problemi varsa bu hızda bunlar ortaya çıkar. 100-120 km aralığında giderken dikiz aynasından arabanın eksozundan beyaz, mavi veya siyah duman atıyormu onu anlamalıyız. Vites değiştirmelerinde vites büyütüp küçültmelerinde herhangi bir duman atıyormu vitesden ses geliyormu motor zorlama yapıyormu çekiş gücünde bir düşüklük varmı bunlara dikkat etmemiz lazım.

İkinci el oto alırken ne tür sorunları varsa kesinlikle almamak gerekir?

İkinci el araba almaya karar verdiniz burada belirteceğimiz hususlara dikkat ederek araç almalısınız. Belirtilen sorunlar bunlunuyorsa bu aracı almamak gerekir. Aracın şasi kaporta aksamın bakılıp şasi bağlantıları veya arka havuz, arka koltuklara kadar olan kazalarda eklemeler varsa bu araçlar ileride o bağlantı yerlerinden oksitlenmeye, çürümeye başlayabilir. Önden kazalı arabalarda şasiler kırılmışsa eğilmişse, sonradan toplanmışsa bu arabaları almamakta fayda vardır. Eğer bu arabanın fiyat aralığı çok uygun ise bir servisin vereceği raporla piyasanın altında ise almayı düşünebilirsiniz. Bir kere motorda önemli bloglarda herhangi bir problem varsa o arabaları çok fazla tavsiye etmiyoruz. İleride sorun çıkartabileceğinden bu anlamda arabanın maliyeti size daha fazla olacak bu nedenle sürekli servise gidipgelmekten zamanınız gidecek ve her servise gitmekte araçsız kalacaksınız. Bu nedenle böyle arabaları almamanızı tavsiye ediyoruz.

İkinci el oto alırken arabanın çalıntı olup olmadığını anlayabilir miyiz?

İkinci el oto alırken ruhsattaki bilgiler ile motor ve şasi numaraları birbirini tutması lazım.

Aracı satın alacağınız kişi ilk sahibi mi ikinci sahibi mi arabanın dosyası muntazaman tutulmuş mu faturası kesilmiş mi 2-3 el değiştirmiş ise kimlerden kimlere satılmış onların noter satışlarının birer nüshaları isteyebilirsiniz ilk etapta eğer gazete veya internetten alıyorsanız o zaman bunun trafikte ruhsatta bağlı bulunduğu, kayıtlı olduğu yerden dosyasını çıkartıp bu hakkınız dosyasında bir eksiklik veya tutarsızlık olup olmadığını görebilirsiniz. Tabi maliyeden herhangi bir bandrol borcu, trafik para cezası veya arabanız üzerine konulmuş bir rehin haciz var mı onada yine dosyasından bakabilirsiniz. Maliyeden borcu yokturunu alabilirsiniz. Birde KGS ve OGS geçiş borcu varmı onuda Ziraat bankaları veya köprülerdeki bürolardan onunda borcu varmı yokmu öğrenebiliriz.

KGS-OGS BORÇ SORGULAMA: http://uygulama.kgm.gov.tr/ihlal/Sayfalar/ihlal.aspx

ARAÇ PLAKA SORGULAMA: http://www.otokontrol5664.com/

 

 

 

 

 

 

About admin