Hazine Bonosu Nedir? Hazine Bonosu Nereden ve Nasıl Alınır?

Yatırım araçlarından hazine bonosu hakkında bilgiler yer alan bu yazıda hazine bonosu nedir? Hazine bonosu nereden alınır? Hazine bonosu nasıl alınır? Hazine bonosu ile devlet tahvili arasındaki fark nedir? Bu soruların cevapları bulunmaktadır.

Hazine Bonosu Nedir? Hazine Bonosu Tanımı;

Hazine bonosunun tanımı nedir? Hazine bonoları bir yıldan kısa vadeli iç borçlanma senetleri olarak tanımlanabilir. Devlet tahvilleri ise bir yıl veya daha uzun TL veya döviz cinsinden devlet iç borçlanma senetleridir. Aralarındaki fark vadeden oluşmaktadır.

hazine bonosu hakkında bilgi, hazine bonosu ile devlet tahvili arasındaki fark, hazine bonosu ile tahvil arasındaki farklar, hazine bonosu nasıl alınır, hazine bonosu nedir, hazine bonosu nedir tanımı

Hazine Bonosu Nereden ve Nasıl Alınır?

Hazine bonoları ile ilgili merak edilen diğer bir soru ise Hazine bonosunun nereden ve nasıl alındığı olmaktadır. Hazine bonosu da devlet tahvili gibi aracı kurumlar vasıtası ile İmkb den yada bankalar aracılığı ile alınıp , satılabilirler. ( Bankalardan alım yapmak için vadesiz hesabınızın olması yeterlidir. )

Hazine Bonosu ile Devlet Tahvili Arasındaki Fark Nedir?

Hazine bonoları ve devlet tahvillerinin önemli bir özelliği  devlet garantili olması ve sabit getiri sağlamasıdır. Likit bir yatırım aracıdır.  Hazine Bonosu iskontolu olarak satılır, vade sonunda elde edilecek kazanç bellidir. İskonto usulü ile ihalelerde satılır.  Bir yatırımcı örneğin 1 yıl sonra  100 lira olacak bir hazine bonosu için 86 lira teklif edebilir ve bu fiyattan alabilir aradaki bu fark elde edeceği kazanç olmaktadır. Burada kazanç bellidir. Hazine bonosunu tanımlarken belirtildiği gibi hazine bonosu ile devlet tahvili arasındaki fark vadeleri olmaktadır.

Bir yatırımcı hazine bonosunu vadesi gelmeden önce satmak isterse piyasadaki fiyatı eğer o dönemde faizler çok yüksek seviyelere çıkmış ise alınan hazine bonosunun fiyatında bir yükselme olacaktır. Vadesinden önce satması sonucu bir zarar riski ile karşı karşıya olacaktır.

Yatırım araçları arasında en güvenilir olanları devlet güvencesi olduğu için hazine bonoları ve devlet tahvilleri dir. Hazine bonoları çok güvenli yatırım araçları olduğu için portföyümüzde bulundurulması önerilir.

About admin