Hazine Arazileri Nasıl Satın Alınır ve Kiralanır? Kanun Kazançları Kitabı ile Öğrenin

Bu yazımızda sizlere çoğu kişinin merak ettiği Hazine Arazileri Nasıl Satın Alınır? Hazine Araziler Nasıl Kiralanır? Bu konularda bilgi vermek için hazırlanmış Kanun Kazançları Kitabı hakkında bilgiler vereceğiz.

hazine-arazileri-nasil-alinir-nasil-kiralanir

Hazine Arazileri Nasıl Satın Alınır? Hazine Arazileri Nasıl Kiralanır?

Kanun Kazançları Kitabı Nedir?

Hazineye ait taşınmazlardan arazi, arsa, binaların, alımı ve satımı, kiralı veya kirasız (Ecrimisilli Kullanımı) kullanım hakları, usül ve esaslar ile denizler, göllerden ve nehirlerden faydalanılmasının usül ve esasları kısa ve özlü olarak açıklanmıştır.

1965 yılında memuriyete başlamış olan Mevlüt Çelik Maliye Bakanlığında görev alarak çeşitli illlerde ve ilçelerde maliye ve müdürlük görevlerinde bulunmuştur. 34 senelik hizmetinin sonunda emekli olan Mevlüt Çelik bu geçirilen süredeki tecrübe ve kanuni bilgilerini bir araya getirerek bir kitap hazırladı. Kitabın adı “KANUN KAZANÇLARI”

Mevlüt Çelik Kanun Kazançları kitabının içeriğini şöyle anlatıyor.

“Develetin özel mülkiyetinde, devletin tasarrufu altında bulunan bir çok hazine arazisi vardır. Bu hazine arazilerinden kanunlara göre her vatandaşın gerçek veya tüzel kişilerin faydalanma imkanları tanınmıştır. Bu arazilerden nasıl faydalanılır? Ne şekilde faydalanılır? Ne şekilde kullanılır ve nasıl kiraya verilir? Nasıl başvurulur? Uzun bir çalışma sonunda bunları özetleyerek gayet açık ve iyi bir şekilde sadeleştirerek bu kitabı hazırladım” dedi.

Meslek hayatımda edindiğim bilgilere göre vatandaşlar kanunlara uydukları ve mevzuatları iyi takip edip elde ettiği kazançlar karlı olmaktadır. Bu kitapta devletin vatandaşlara çok imkanlar tanıdığını ama bu imkanların malasef herkes tarafından bilinmediği bu bakımdan bunları sırası ile kitapta sıralalarak izah ettik.

Devlete ait tapulu veyahut tapusuz olarak bir çok mal bulunmaktadır. Tapulu olarak bulunan mallar devletin özel mülkiyetinde gayrimenküllerdir. Yani araziler, arsalar, binalardır. Birde devletin özel mülkiyetinde olmamakla birlikte devletin hüküm ve tasarrufu altında yani devletin kontrolü altında kullanılan araziler vardır. Bunlar ile ilgili bilgileri bu kitapta bir araya getirdik kitabı anlatılanları tam olarak anlaşılması için dikkatli bir şekilde okunması gerekir.

Hazine ait tarlalar, bağlar, bahçeler çeşitli sulu veya susuz kıraç araziler, yaylaklar, kışlaklar gibi çok çeşitleri vardır. Tarım arazileri, meralar ve diğer tarım arazisi dışında olanlar ise maden yatakları, yer altı ve yer üstü kaynakları, bunlarda tarım dışı arazilerdir. Bunların dışında birde tarım yapılmayan devletin hüküm ve tasarrufu altında olan yerler vardır. Bunlar ise denizler, gölller gibi yerlerdir. Deniz kıylıları, nehir kıyıları, göllerin kıyıları buralardan da yararlanılmaktadır. Bu kitap bu konular ile ilgili bilgiler içerir.

Kitabın bu konularda çok yararları bulunmakta sadece kiralama, sadece ekme yolu ile veya balıkçılık yaparak değil bunun satın alma bina yapma, tesis yapma, çeşitli işletmeler açma, irili ufaklı yerleri kanunların imkan verdiği şekilde kendilerine tapuda tescik etme imkanları ile ilgili bilgilerde bu kitabın içinde yer almaktadır.

Yer altı madenlerinden, yer üstü kaynaklarından da kanunların verdiği ölçülerde istifade etme getirisi olan bu konuda açıklayıcı bilgiler bulunmaktadır.

Bu kitap okuyucuları sıkmadan daha kısa daha okunaklı ve net bir şekilde konuları anlamaları için hazırlandı. Bu kitap içerdiği konularda bilgi arayanlara yardımcı olmak amacı ile dijital olarak hazırlanıp satışa sunulmuş bir kitaptır.

Anlaşılmayan konularda kitabın yazarı danışmanlık hizmeti de vermektedir.

Kanun kazançları kitabından bu konularda önemli bilgiler edinmek istiyorsanız bu kitabı buradan satın alabilirsiniz.

 

kanun kazanclari kitabi

 

KANUN KAZANÇLARI KİTABININ İÇERİĞİ

 • Alımı, Satımı Örnek 2B Arazileri İle İhale Kanununa Göre Alımlar
 • Hazine Davaları
 • Tarım Arazileri
 • Kiralamalar Uzun,Orta,Kısa Olanlar ve Şartları
 • Tranpalar, Sit Alanları ve Normal Olanlar
 • Yeraltı-Yerüstü Kaynakları İle Faydalanılma Şekilleri
 • Ecrimisil Konusu
 • Kişilerin Adlarına Tescil Konusu
 • İskanen veya Afet Nedeniyle Arazi Dağıtımları
 • Zilyetlik Hakkı
 • Tapuya Tescil Hukuku

Bir önceki yazımızda sizlere BKM Express Nedir? BKM Express Hakkında bilgiler verdik.

 

 

About admin