E Girişimci E-Ticaret Vergi Bilgilendirme Portalı “egirisimci.gov.tr”

Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte dünyada olduğu gibi ülkemizde de e-ticaret hızla büyüyor. Türkiye’de 2007 yılında internetten yapılan e ticaret 5,5 milyar TL iken bu rakam 2012 de 31 milyar TL’yi bulmuştur. Bu artışın hızla devam edeceği ve 2023 yılında sanal ticaretin boyutunun 350 milyar lirayı bulacağı tahmin ediliyor. Maliye bu alandaki kayıt dışı ticaret ile mücadele etmek ve elektronik ticarette vergi kaçağına son vermek için internetten alışverişte Hollanda sistemine geçildi. Bu sisteme göre kimin e ticaret yapıp yapmadığı belli olacak dolayısı ile vergi kaçağı sonlandırılmış olacak bundan böyle internette yapılan her alışverişin vergisi alınacak, sanal ortamda ticaret yapan tüm firmaların tespit edilmesi mümkün olabilecek ve bu firmaları faaliyetleri kayıt altına alınacak.

egirisimci.gov.tr

E-Ticarette Vergi Var mı?

Klasik ticarette olduğu gibi sanal ortamda gerçekleştirilen e-ticarette de vergilendirme söz konusudur. Bu vergilendirme sisteminin daha iyi anlaşılması için Maliye E Girişimcileri bilgilendirmek amacı ile bir web portalı oluşturdu. Bu web sitesinde her türlü bilgilendirme, yönlendirme söz konusu egirisimci.gov.tr’ de e girişimcilik, vergi konusunda haber, duyuru, doküman, röportaj, ilgili kurum ve kuruluşların çalışmaları, sosyal medya kanalları ve benzeri konuları bulabileceğiniz

E Girişimci Web Sitesi “egirisimci.gov.tr”

Maliye bakanlığı egirisimcileri vergi konusunda bilgilendirmek amacı ile web portalı hazırladı. Bu portalda yer alan başlıca menüler ise şöyledir.

Ticaret mi Hobi Mi bunu test edin.

e-Girişimcinin vergisel ödevleri nelerdir?

Yurt dışına satış mı yapıyorsunuz?

Eticaret tanıtım filmi

Soru ve önerileriniz

Paylaşımlar ve Röportajlar

egirisimci.gov.tr

egirisimci.gov.tr

YouTube Preview Image

About admin