Define Aramak İçin İzin Nasıl Alınır?

Define aramak için defineyi tespit ettiğimiz bölgede bölgeye bağlı mülkiye amirliklerine yada müzeler müdürlüğünden izin almamız lazım bunlar için belli dilekçeler var. Kazı yapabilmemiz için müzenin bizden istediği belgeler var. Bu belgeleri temin edip hazırladıktan sonra başvuruda bulunabiliriz.

Define Aramak İçin Nerden İzin Alınır?

Define Aramak İçin İzin Nasıl Alınır, Define Arama İzni, Define Arama İzin Belgesi, Define Arama İzni Nasıl Alınır, Define Aramak İçin Nerden İzin Alınır, Define Aramak Suç Mu

Define Arama İzni Nasıl Alınır?

Dilekçe de yer alan bilgiler bulunduğumuz bölgenin haritasını istiyorlar bizden define aradığımız yer bir ev ise oranın parselini kapı numarasını istiyorlar. Bunlara göre hazırladığımız dilekçeyi müzeler müdürlüğüne yada mülkiye amirliklerine sunuyoruz. Sunduğumuz bu dilekçeden sonra bize en kısa zamanda heyet oluşturup geri dönüyorlar. Kazı izni alamayacağımız yerlerin başında sit alanları daha önce arkeolojik kazı yapılmış yerler, tarihi mezarlar, kiliseler gelmektedir. Bunlar kültür varlıkları olduğu için define araması ya da define kazısı yapılması yasaktır. Ya da bunlar için izin alınamamaktadır. Daha önce bir kültür varlığı tespit edilen yer de kazı yaptığımızda bu kültür varlığı ortaya çıktığında orası için kazı izni durdurulup orası hakkında kültür bakanlığından heyetle bilgi alınır. Gelen bilgi doğrultusunda o bölgedeki kazı durdurulup oranın tarihi yapısı incelenir hangi döneme ait olduğu, hangi kültür varlıklarının bulunduğu tespit edilir.

About admin