Borsanın Düşmesinin Nedenleri Nelerdir? Hisse Senetleri Neden Düşer?

Bu yazıda borsanın düşmesinin nedenleri, hisse senetleri neden düşer? Borsanın düşmesi ne demek, borsanın yükselmesi ne anlama gelir? Borsanın yükselmesi iyi mi? Bu soruların yanıtları ile ilgili bilgiler yer alır.

Borsa bazen yükseldiği gibi bazen de olumsuz veriler borsanın düşüşüne neden olabilir. Borsanın düşmesine etki eden sebepler birden fazla olabilir.

Borsa Nasıl Yükselir-Borsa Neye Göre Yükselir

Borsanın Düşmesinin Nedenleri Nelerdir? Hisse Senetleri Neden Düşer?

Borsanın Düşmesinin Nedenleri Nelerdir?

Dünya piyasalarındaki olumsuz gelişmeler, hızlı satışlar borsanın düşmesine neden olabilir. Global piyasalar bir bütün olduğu için global piyasalardaki dalgalanmalar borsalardaki hisse senetlerini etkiler. Yurt içindeki gelişmelerde borsayı etkileyebilir. Politik olaylar, döviz ürünlerindeki hareketlilik, ticarete konu olan bazı emtialardaki yükselişler borsaların düşmesine neden olabilirken bunların dışında faiz oranlarının fazla yükselmesi de borsanın düşmesinde etkili olabilir.

Borsa neden düşer ve yükselir? Bu soru için genel olarak bir cevap vermek gerekirse başta belirtildiği gibi borsanın düşmesi ve yükselmesi yurt içindeki politik gelişmeler, ekonomik gelişmeler ve global piyasalar ile yakından ilgilidir.

Hisse Senetleri Neden Düşer?

Borsanın düşmesi demek tüm hisse senetlerinin düşmesi değil hisse senetlerinin de kendine özgü düşüş ve yükselişleri olur. Bazen bakarsınız borsalar düşerken bazı hisse senetleri yükselişe geçebilir. Bazen de bunun tam tersi borsalar yükselişe geçerken bazı hisse senetlerinin değeri düşebilir. Bu hisse senetlerindeki kendine özgü düşme ve yükselme o firmanın bulunduğu alan ve sektör ile alakalıdır.

Borsanın Düşeceği Anlaşılabilir Mi?

Burada temel olan tarihsel verilere göre en  yüksek düzeyine gelen  bir borsa düşer.  Eninde sonunda düşüşe geçer burada önemli olan bunun zamanlamasıdır. Bu yüksek düzeyde ne kadar kalacak, ne kadar daha yükselecek eğer tarihsel olarak en  yüksek düzeyine gelmiş ise yatırımcı burada satışa geçebilir. Olumsuz veriler düşüşü hızlandırabilir, olumlu veriler düşüşü durdurabilirler hatta kısa vadeli olarak geride çevirebilir, yada piyasa tepe noktasında ise bunu devam ettirebilir. en alt düzeyde ise bu sefer olumsuz veriler bulunuyorsa bu seferde en dibe inmesine sebep olabilir.

About admin