Borsa Nedir? Borsa Nasıl Oynanır? Borsadan Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Bu yazımızda borsa nedir? Borsa nasıl oynanır bu konuda bilgiler yer almaktadır. Borsanın tanımına geçmeden önce şu hususu belirtmekte fayda görüyorum çoğu kez borsa oyun olarak algılanır bu yanlış bir anlayıştır. Bu yanlış anlaşılmasının sonucu borsa nasıl oynanır diye merak edilir? Borsa bir oyun değil yatırım aracıdır.

Borsa Nedir? Borsa Nasıl Oynanır? Borsadan Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Borsa Nedir? Borsanın Tanımı;

Borsanın tanımını kısaca ve basit bir şekilde şöyle yapabiliriz. Borsa hisse senetlerinin,  menkul kıymetlerin ticaretinin yapıldığı kurumsal piyasalara verilen isimdir. Borsaların kendine özgü standartları ve kuralları olduğunu belirterek borsanın sadece hisse senetleri alınıp satıldığı kurumsal piyasalar olmadığını bilmeliyiz. Borsa hisse senetlerinin dışında ticari malların ve enstrümanların da ticaretin yapıldığı yerlerdir. Bunlar ; Döviz ticaretinin yapıldığı döviz borsaları ( forex ) , türev ürünlerinin bulunduğu Vadeli İşlemler Borsası ( VOB ) gibidir.

Borsa Nasıl Oynanır? Borsadan Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Günümüzde internetin hayatımıza girmesi ve bankacılık işlemlerinin online olarak yapılabilmesi borsadan hisse senedi alım satım yapılmasını inanılmaz hızlı ve kolay hale gelmiştir.  İnternet bizlere evimizden çok kolay bir şekilde kısa bir sürede online hisse senedi alabilme ve satabilme imkanı sağlamıştır. Borsa’dan hisse senedi nasıl alınır? Bu sorunun yanıtını şöyle verebiliriz. Bir miktar paranız olduğunu düşünürsek paranızın bir kısmı ile imkb hisse senetleri borsasından hisse senedi almak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle yapmanız gereken Aracı Kurumlar yada Bankalardan yatırım hesabı açtırmanız gerekiyor. Bir bankadan hesabınıza  yatırım hesabı ekleterek internet bankacılığı hizmetinden de faydalanmak istediğinizi belirttiğinizde istediğiniz gibi hisse senedi alıp satmaya başlayabilirsiniz. Görüldüğü gibi borsadan hisse senedi almak hiç de zor bir işlem değil.

Borsadan hisse senedini bankadan değilde aracı kurumdan almak istersek o zamanda nasıl bankadan yatırım hesabı açtırıyor isek aracı kurumlardan da hesap açtırıp hisse senedi alıp satmaya başlayabiliriz. Aracı kurumlar yatırımcılara daha detaylı bilgi ve veri akışı sağlayabildikleri için aracı kurumdan hizmet aldığınızda kurumun tavsiyeleri doğrultusunda veya kendi isteğiniz doğrultuda yatırım yapma imkanı elde edilmiş olursunuz.

 

About admin