Borsa Nasıl Yükselir? Borsa Neye Göre Yükselir?

Borsada yeni hisse senedi alım satımı yapmaya başlayanlara bilgi vermek için borsa nasıl yükselir? Borsa neye göre yükselir? Borsayı ne etkiler? Borsanın yükseleceği nasıl anlaşılır? Bu yazımızda borsayı yükselten sebepler ile ilgili bilgiler yer alır.

Borsa Nasıl Yükselir? Borsa Neye Göre Yükselir?

Borsanın yükselmesi için ilk önce borsada düşüş olması gerekir. Borsanın düşük düzeylerde olması gerekir. 2-3 yıl yükselişe geçmiş bir borsayı yükselecek diye beklemek pek doğru değildir. Örneğin herhangi olumlu ekonomik veri bile borsayı etkilemeye yetebilir. Borsanın en önemli yönlendiricilerinden olan milli gelirdeki artış bile olabilir.  % 10 luk bir büyüme olduğunda piyasanın beklentisi %20 olabilir ve altında kaldı deyip satışa geçebilir.

Borsa Nasıl Yükselir-Borsa Neye Göre Yükselir

Borsadaki yükselişi veya düşüşü söyleyebilmek için piyasanın düzeyine bakmamız gerekir. Piyasanın düzeyi geçmişe göre, dünyaya göre yüksek mi düşük mü, dünya borsalarının geçmiş performansı nedir bunlara bakmamız karşılaştırma yapmamız lazım tarihi düzeylere düşmüşse o zaman ne zaman yükselir diye bakmamız lazım. Bu sadece ekonomik veriler ile değil başka gelişmeler ile de olabilir. Burada temel olan piyasanın düzeyidir.

Borsanın yükselmesine etki eden bazı hususlar hakkında bilgiler verdik. Bir sonraki yazımızda borsanın düşüşe geçeceği nasıl anlaşılır? Bu sorunun cevabı yer alacaktır.

About admin