Blogger-Blogspot Sitesi Kapatılanlar Neler Yapabilirler?

Blog servisleri arasında en çok kullanılan ve en iyisi olan blogspot Google’a ait bir servisti. Blogspot üzerinde blog yazarak para kazanan kişilerin sayısı fazla olduğu gibi maalesef ki illegal yollardan para kazananlarında sayısı gerçekten yüksekti. Bu illegal yayınlarla en fazla sorun yaşayanda Digiturktü ve bu konuda bir çalışma başlattılar bundan 5-6 ay önce bir çok siteye ihtar yollandı, sitelerde yayınların durdurulması istendi ancak bunlar belirli bir yerde maalesef ki tıkandı çünkü servis sağlayıcı olan Google, kendi servisine müdahale edilmesine izin vermedi. Bundan dolayı da Digiturk mahkemeye başvurarak, blogspot servisini Türkiye’ye erişiminin engellenmesini istedi ve oldu. Son yıllarda ülkemizde bu tabloya yabancı değiliz. Bir çok site aynı şekilde erişme engellendi en büyük örneği de Youtube. Tabi bu kapanmayla beraber gerçekten bu işi hakkıyla yapan ve blog yazarak para kazanan kişilerinde emeği bir anda tehlikeye düşmüş oldu. Çünkü servis Türkiye erişimine kapatıldığından dolayı ziyaretçiler bloglara ulaşamaz oldular. Eğer bu yazıyı okuyorsanız ve sizinde bu şekilde bir blogunuz varsa içinizin yandığını anlayabiliyorum. Bir çok emeğiniz ve ziyaretçileriniz tehlike altına girdi ancak bu her şeyin sonu değil. Bu erişim engeli nedeniyle, blog yazmaya küsmeyi düşünmüyorsunuzdur herhalde. Peki neler yapabiliriz?

 

İlk önce yapacağımız işlem blogumuza ulaşıp yazılarımızı, takipçilerimizi ve diğer materyallerimizi yedeklemek olacak. Bunun içinde DNS ayarlarınızı değiştirmeniz yeterli. Bu sayede blogunuza ulaşabilirsiniz, çünkü  blogunuz sadece ülkemize kapatılmış durumda yani hiçbir şey silinmiş değil. DNS ayarlarında değişiklik sayesinde blogunuza siz ulaşabilirsiniz ancak, ziyaretçileriniz ulaşamaz. Bunun içinde her şeyinizi yedekleyip başka bir servise taşınma zamanı geldi diyebiliriz. Evet  şöyle düşünün bir evde kiracı olarak oturuyorsunuz ve ev sahibiyle herhangi nedenden dolayı anlaşamadınız evinizden taşınıyorsunuz,  bu durumda ne yaparsınız, hemen eşyalarınızı toplayıp başka ev arayışına çıkarsınız. Bizde öyle yapacağız, blogspot kadar olmasa da, kaliteli başka bir blog servisi bulup orada yayın hayatımıza devam edeceğiz. Blogunuza DNS değişikliğiyle ulaştık, yazılarımızı kopyaladık ve son olarak ta takipçi listemizi alıyoruz, bu sayede bu liste de ki kişilere mail atarak yeni blogumuzu yani yeni ev adresimizi veriyoruz. Böylelikle tekrar ziyaretçilerimizi geri kazanmış olacağız.

 

Yeni blog servisi konusuna gelecek olursak, bir seçenek daha var. Oda kendi blogunuzu yapmak, bunun içinde bir hosting bir domain(alan adı) ve birde alt yapıya ihtiyacınız var, alt yapı için günümüzde en çok kullanılan blog alt yapısı olan wordpress’i öneririm. Bu biraz daha zahmetli olmasına rağmen, kontrolün sizin elinizde olacağı bir yoldur. Ama eğer siz ben hosting ile domain ile uğraşmak istemiyorum, yine bir blog servisine geçmek istiyorum diyorsanız, sizler için bir çok blog servisini araştırdım ve aralarından en kalitelerini sizlere örnek olarak sunacağım, kendinize göre artılarını eksilerini bularak seçim yapabilirsiniz.

 

İlk olarak WordPress.com dan başlayabiliriz, tartışmasız en kaliteli blog servislerinden biridir, bedava blog kullanma imkanı veren ve blogspotla aynı imkanlara sahip olabileceğiniz bir servis.

Bloggum.com servisi ise Türk blog servislerinden en kalitelisi olarak gösteriliyor, blogspotla benzer özelliklere sahip bir çok kişi tarafından tercih ediliyor. Bazen blogspottan daha iyi olduğu yönde yorumlar bile geliyor.

Blogcu.com bu blog servisi geçmişi olan alt yapısı olan bir servis ancak, site açılışında ki reklam ve sitenin üst kısmında ki banner reklam, kullanıcıları gerçekten sıkıyor. Ama sizin tercihinize kalmış. Bunlar Türk blog servisleriydi, şimdide birkaç tane yabancı blog servislerinden örnek verelim. İlk örneğimiz kendi kullandığım bir blog servisi olan LiveJournal.com. Gerçekten kaliteli bir servis, bir sorun yaşamazsınız. Tumblr.com da kaliteli bir ara yüze sahip bir servis. Son olarak da alternatif olması amacıyla Weebly.com blog servisini önerebilirim.

 

About admin