Blog nedir Blog nasıl açılır

Blog”  günlük yaşantımızdan tutun da herhengi bir konudaki uzmanlığımıza kadar anlatmak istediğimiz şeyleri internette yayınlamak için kullanılır. 

“Blog” kelimesi  “weblog  kelimesinin kısaltılmış şeklidir. Weblog; web günlüğü anlamını taşımaktadır. Türkçedeki karşılığını web günlüğü veya e-günlük olarak söyleyebiliriz. 

Blog,  genellikle bir ya da bir kaç kişi tarafından yazılarının yazıldığı ve içinde kişisel yorumların, olay incelemelerinin, resimlerin ve multimedya öğelerinin bulunduğu bir web sitesidir. 

Bloglar’da site ziyaretçileri kendi yorumlarını paylaşırlar ve en yeni yazı en üstte yer alır. Blogunuzu kendi web hostunuza kurabileceğiniz gibi ücretsiz bloglama sitelerinden de oluşturabilirsiniz. 

Ücretsiz bloglardan en çok ilgi görenleri 

  • blogger.com
  • wordpress.com
  • blogcu.com  
Eger kendi web hostunuza bir blog kurmak istiyorsanız bunun için kullanabileceğiniz en iyi blog sistemi WordPress olacaktır. 

Blog’unuzda herkesin abone olabileceği bir RSS akışını bulundurmanız gereklidir. Birçok blog yazılımı RSS  akışını otomatik olarak zaten bünyesinde barındırmaktadır. 

RSS ; web sitenizdeki içerikleri ve haberleri üyelerinize göndermeyi sağlayan bir yayın aracıdır. 

Görünüm açısından bütün bloglar birbirinin benzeri olmasına karşın içerikleri blogların ayırt edici özelliğini sağlarlar.

Blog’unuzda yazıları sadece sizin mi yoksa başkalarının da mı yazacağı önemlidir. Bunun seçimini baştan yapmanız gereklidir. Çünkü her script birden fazla yazara izin vermemektedir. Birden fazla yazara izin verenler için blogcu.com ‘ u örnek verebiliriz. Bloglama sisteminizin seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da kullanacağınız yazılımın esnek olup olmadığıdır. Blog’unuzu kuracağınız yazılımın eklentilere izin verip vermediği ya da kodlarına erişim izniyle sizin istediğiniz şekilde düzenlemeleri yapıp yapamayacağınız önemlidir. Dışarıda host edilen ücretsiz blog’lardan wordpress.com, blogcu.com, blogger.com esneklik sağlamamaktadırlar. Dışarıda host edilen servislerin en avantajlı yanı ; bir kaç dakika içinde blog’unuzu oluşturabilirken bunun için hiç bir ücret ödememenizdir. Bu servislerden bir kaç dakika içinde  adınız.blogspot.com ya da  adınız.blogcu.com  şeklinde blogunuzu oluşturabilirsiniz. Kendinizin host edeceği bir bloglama oluşturmak için  WordPress‘i kullanmanız en uygun olacaktır.

En popüler bloglar ;

www.techcrunch.com

 www.webrazzi.com 

www.pclabs.com.tr 

www.pcnet.com.tr/blog  bu bloglar WordPress ile yapılandırılmıştır.

WordPress’i eklentilerle genişletebilirsiniz. WordPress’in eklentilerinin çoğu ücretsizdir. WordPress için tema bulabileceğiniz adresleri şöyle sıralayabiliriz : http://wordpress.org/extend/themes/ www.wordpress.gen.tr 

Bir blog sahibi olmak internetten para kazanmak için önemli noktalardan bir tanesidir. Bloglar sayesinde hiç bir ücret ödemeden, blogdaki hazır şablonlardan bir tanesini seçerek kendizine bir web sitesi oluşturmuş olursunuz. Blogların bir diğer avantajlı yanı ise Google’de üst sıralara çıkma şansınız daha fazladır. 

Bir blog oluşturmak ya da var olan blogunuzdan para kazanabilmek için bu blogunuzun etkili olması, blogunuza ziyaretçi çekebilme, reklam alabilme ve reklamları doğru yerlere yerleştirerek blogdan para kazanmayı istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. BLOG’DAN PARA KAZANMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

 

 

About admin