Bankada Unutulan Hesapları, Paraları Online Sorgulama Yaparak Öğrenin

Geçmiş yıllarda çeşitli bankalarda açmış olduğunuz hesaplar olabilir. Bankada unutulan bu paralar 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62 nci maddesine göre 10 yıl içinde aranmadığı takdirde hesaplar zaman aşımına uğruyor. Eğer hesabınızdaki bu para için 15 Haziran 2013 tarihine kadar başvuruda bulunmadığınız takdirde bu para Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devrediliyor.

bankada-unutulan-paralar

Bu kanuna göre bankalar 10 yıldır işlem yapılmayan yada unutulan hesapları ilan ediyor. Eğer 4 ay içinde başvuru gelmezse hesaptaki para Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na aktarılacak ilan süresi Mayıs sonunda doluyor. Hesabın sahibi 31 Mayısa kadar başvuruda bulunmazsa bankalarda unutulan paralar fona aktarılacak. Bankacılık yasasına göre bankadaki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar 10 yıl boyunca işlem görmeyince zaman aşımına uğruyor. Bankalar bu hesapların sahibini önce ocak ayının sonuna kadar mektupla uyarıyor. Bu hesaplar  Türkiye Bankalar Birliği’nin internet sayfasında ilan edilmeye başlandı.  1 Şubat’tan başlayıp 31 Mayısa kadar ilan edilmeye devam edilecek uygulama 50 TL ve üstü hesaplar için geçerli

Bankada Unutulan Paralar 2012’de Rekor Kırdı

Son 6 yıl içinde 1 milyondan fazla hesabın zaman aşıma uğradığı ve fona ise 326 milyon TL para devredildiği bildirildi. Bankada unutulan para tutarı 2012’de rekor düzeye ulaştı. 2012’de bankalar 215 milyon TL’lik hesap için ilan verildi. Fona aktarılan tutar 182 milyon oldu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Bankada Unutulan Hesapları Sorgulama

Bu konuda bilgi sahibi olana kadar geçmiş dönemde unuttuğum bir hesap yoktur diye düşünüyordum. Bundan emin olmak için TMSF’nin zaman aşımı sorgulama sayfasına girdim. Karşınıza bir Bankalar, İsim Soyad ve Doğrulama Kodu olan bir form geliyor. Tüm bankalar olarak seçtim isim ve soyadımı yazıp doğrulama kodunu girdim. 2002 yılında ait bir hesabım olduğu gördüm. Sizde aynı şekilde bankada para unutmuş olabilirim diyorsanız anız  bunu sorgulamak için Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu sitesinden yada Türkiye Bankalar Birliği sitesindeki arama formuna gerekli bilgileri girerek online olarak sorgulayabilirsiniz.

Bankada Unutulan Para Sorgulamak İçin Buraya Bakınız.

 

About admin