Banka Hesap İşletim Ücreti Ve Kart Aidatı İtiraz Dilekçeleri

Yıl sonunun gelmesi ile birlikte bankalar hesap işletim ücreti ve kredi kartı aidatı kesmektedirler. Bu kesilen aidat ve işletim ücretleri biz müşterileri rahatsız etmektedir. Bankaların müşterilerden kesmiş olduğu yıllık hesap işletim ücreti, kira aidatı gibi ücretlere itiraz edebilmek için nasıl bir yol izlemek gerekiyor. Sizin için bu konuda bir araştırma yaptım ve gerekli olan dilekçeleri buradan indirebilirsiniz.

Her ne kadar kredi kart kullanıcısı veya banka hesabı sahibi ile banka arasında imzalanmış sözleşmelerde bu ücretin istenebileceğine dair düzenleme mevcut ise de 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın 6. maddesi gereğince talep edilen bu ücretlerin alınmaması gerektiği görüşündeyiz. Bu konuda tüketici lehine birçok mahkeme kararıda mevcuttur.

1. YILLIK ÜYELİK (AİDAT) ÜCRETİ İLE İLGİLİ YAPABİLECEKLERİNİZ :

1 – İlk Önce Bankadan İade İstemelisiniz : Gelen hesap ekstresine karşı en kısa sürede aşağıdaki itiraz dilekçesini doldurarak iadeli taahütlü posta ile PTT’den banka’ya göndermelisiniz.
# (Dilekçeyi indirmek için tıklayınız)

NOT : Yapacağınız bu itiraz hesap ekstresini ödeme zorunluluğunuzu ortadan kaldırmayacaktır.

Yukarıdaki dilekçe örnekleri ve kararları tek dosya halinde indirmek için tıklayınız.

2. HESAP İŞLETİM ÜCRETİ İLE İLGİLİ YAPABİLECEKLERİNİZ :

1 -İlk Önce Bankadan İade İstemelisiniz : Hesabınızdan “Hesap İşletim Ücreti” vb bir isimle kesinti yapıdığını farkettikten sonra en kısa sürede aşağıdaki itiraz dilekçesini doldurarak iadeli taahütlü posta ile PTT’den banka’ya göndermelisiniz.

# (Bankaya gönderilecek dilekçeyi indirmek için tıklayınız)

2 – Paranız İade Edilmesse TSHH’e Başvurmalısınız : Tahsil edilen haksız ücret size 30 gün içinde iade edilmez ise ikamet ettiğiniz ilçenin Kaymakamlık binasında bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyetine aşağıdaki dilekçe ile başvurunuzu ücretsiz olarak yapınız.

# (TSHH’e verilecek dilekçeyi indirmek için tıklayınız)

Dilekçenize aşağıdaki kararlarında çıktısını alarak ekleyiniz.

Banka Hesap İşlem Ücreti İade Kararı
Banka Hesap İşlem Ücreti İadesi Yönünde Tüketici Mahkemesi Onama Kararı

Kaynak: www.tuketiciler.org


 

About admin