Altın Fiyatları Neye Göre Değişir?

Altın fiyatlarında son günlerde inişler ve çıkışlar yaşanıyor bu konuları takip ediyorsanız altın fiyatlarındaki bu iniş ve çıkışların farkındasınızdır. Benim gibi sizde altın fiyatlarının nelere bağlı olarak değiştiği merak etmiş olabilirsiniz. Sizin için küçük bir araştırma yaptım ve bu konuda öğrendiklerimi sizlere aktarmaya karar verdim.

Altın Fiyatları Hangi Durumlar da Değişir?

Tüm dünyada mücevher amaçlı altına talebin arttığı yıllarda altın fiyatları artmakta azaldığı zamanlarda ise altın fiyatları inişe geçmekte veya yatay seyir izlemektedir. Fakat son yıllarda altının diğer özellikleri ön plana çıkmakta altına enflasyondan korunma amacı olarak talep edilmekte veya kriz yaşandığı, kriz beklentisi olduğu zamanlarda güvenli liman olarak görülmekte çünkü bu zamanlarda yatırımcılar her türlü yatırımını kaybetmeye karşı karşıya kalabilecekleri için altın her zaman likiti de edilebilen ve kendine menkul bir yatırım aracı olması nedeniyle dünyanın her yerinde karşılığını alabileceğiniz bir yatırım aracıdır.

Altın fiyatları uluslararası anlamda dolar bazında belirlenmektedir. Bu sebeplerden dolayı altın fiyatlarının yükseleceğine veya düşeceğine gerekçe oluşturan en temel gerçekleşmeler olaylarda  Amerika Birleşik Devletleri kaynaklı olarak gelişmektedir. Dolar değer kaybettiği zamanlarda altın her zaman değer kazanmakta veya tam tersi dolar değer kazandığı zamanda altın fiyatları değer kaybetmektedir. Bunun arkasındaki sebepte altın fiyatlarının dolarla belirlenmesi ve bu kurdaki dolar ve doların diğer para birimlerine karşı olan değeri karşısındaki hareketlerden bir korunma amacı olarak kullanılmasıdır. Mücevher arz ve talebi altın fiyatlarını etkilemeye kısmen devam edecektir. Altın fiyatlarının yükselmesine ve düşmesine etki eden diğer bir etmen ise Türk yatırımcılar için ise çok önemli olan bir husus ise Dolar-TL kurudur. Türk yatırımcısı TL olarak yatırım yapmakta yukarıda belirttiğim gibi altının fiyatı uluslararası anlamda dolar ile belirlenmektedir. Dolar-TL kurundaki her değişim altının fiyatının yükselişine veya azalışına işaret etmektedir. Dolar-TL kurundaki her yükseliş altın fiyatlarını yükseltmekte Dolar-TL kurundaki her düşüşte altın fiyatlarını aşağı çekmektedir.

Not: Altın fiyatları değişimi ile ilgili yorumlarınızı ve altın fiyatları ile ilgili öngörülerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirisiniz.

About admin