Alışveriş Sitesi Nasıl Kurulur? Alışveriş Sitesi Nasıl Açılır?

İnternette satış yapmak isteyen kişi ve firmaların her geçen gün artmakta olduğunu biliyoruz. Bunun sonucunda  Alışveriş sitesi nasıl kurulur? Alışveriş sitesi nasıl açılır? gibi sorularda çok kez geliyor. Bu yazımda alışveriş sitesi açmak isteyenlere araştırmalarım sonucu elde ettiğim bazı bilgiler vereceğim .

Alışveriş Sitesi Nasıl Kurulur, Eticaret Paketleri, Eticaret Sitesi Yapma, Eticaret Sitesi Kurma

Alışveriş Sitesi Nasıl Kurulur? Diyorsanız Bu Önerileri Okuyun.

İşe başlamadan önce kendimize bazı sorular sormalıyız. Örneğin düşündüğümüz eticaret sitesi diğer bir ifade ile alışveriş sitesi hangi kategorilerde olacak yani giyim eşyaları, elektronik, oyuncak, sağlık ürünleri, spor malzemeleri, avcılık malzemeleri, otomobil parçaları, oto aksesuarları, gıda ürünleri gibi bir çok ürün kategorisi bulunmaktadır. Eğer bir anda bunların hepsini satmayı düşünüyorsanız işte o zaman başarısız olma ihtimaliniz çok yüksek. Benim tavsiyem daha dar, hakim olabileceğiniz daha küçük bir eticaret sitesi işe başlamak yerinde bir karar olacaktır. Diğer ve çok önemli bir husus ise tedarik meselesi ürünleri tedarik edeceğiniz firmalar ve bunlarla olan iletişiminizi sağlamanız gerekiyor. Satacağınız ürünlerin satış fiyatları, sizin rekabet edebilme düzeyiniz, karlılık oranları, ürünleri stok tutarak mı yoksa tedarikçiden temin ederek mi satacağınız bunlar araştırılıp karar verdikten sonra küçük bir eticaret sitesi ile başlayacağınızı farz ederek teknik konuyu ile ilgili bilgilere geçebiliriz.

Alışveriş sitesi nasıl kurulur buna geçmeden önce şunu önemli hususu da atlamamak istiyorum. Her işte olduğu gibi alışveriş sitesinde de müşteri ilişkileri, pazarlama yöntemleri, ürünün alıcıya zamanında ve söz verilen günde ulaştırılması, istikrarlı olmak önemlidir. Düşündüğümüzde eticaret sanal ticaretin bildiğimiz ticaretten çok büyük farklılıkları yoktur. Güven en önemli esastır. Müşteri size güven duymalıdır. Satışını yapacağınız ürünler de kaliteli ve standartlara uygun ürünler olmalıdır.

İnternette çok az 5-10 parça bir ürünün satışını yapacaksanız alışveriş sitesi kurmanız gerekmez. Bunun için gitti gidiyor, sanalpazar gibi sitelere aylık veya yıllık bir bedel ödeyerek  burada kendi sanal dükkanınızı çok rahat oluşturabilirsiniz. Bu firmaların ödeme alt yapısını ve kargo anlaşmalarını kullanarak böylece hem ödeme sistemi konusunu hemde nakliye durumunu çözmüş olursunuz. Eğer ödeme seçeneklerinde kapıda ödeme olacaksa o zaman bir kargo ile anlaşma yapmanız gerekecek.

Satışını yapacağınız ürünler daha fazla ise o zaman kendinize ait bir alışveriş sitesi yapmanız veya açmanız daha mantıklı olacaktır. Bunun için ilk başta bir alan adınız olmalı (domain) sonuçta alışveriş sitesi de bir web sitesidir. Alan adınız tamam ise eticaret sisteminize uygun güvenilir bir firmadan hosting almalısınız. Eğer web siteleri, web tasarım, yazılım hakkında çok bir bilginiz yoksa yardım almadan alışveriş sitesi yapmanız çok zor. Alışveriş siteleri de web siteleri gibi php ve asp gibi yazılım dilleri ile yapılırlar. Alışveriş sitenizi sıfırdan kendi isteklerinize göre yaptırmak gibi bir düşünceniz varsa bunun maliyeti size çok fazla olacaktır.  Bu rakam çok değişiklik gösterebileceği için bir fiyat vermek istemiyorum. Bunun dışında ücretsiz eticaret scriptleri de var ancak yeterli bilgiye sahip değilseniz bu da sizin için iyi bir seçenek olmayabilir. Ücretsiz scriptler hangileri bunlar ile ilgili bilgiyi farklı bir başlıkta daha sonra sizlere aktaracağım.

Alışveriş sitesi kurmak istiyorsanız işinize uygun hazır eticaret yazılımlarından satın alabilirsiniz. Bunların yıllık bir bedeli vardır. Fiyatları özelliklerine göre değişen farklı eticaret paketleri sunan firmalar bulunmaktadır. Bu eticaret paketlerinde siz eticaret yazılımında yıllık bir kira bedeli ödemiş olursunuz.

www.platinmarket.com, www.hemenal.com, www.noramedya.com, www.proticaret.net, www.kobimaster.com, www.projesoft.com gibi sitelerde çeşitlli eticaret paketleri bulabilirsiniz.

About admin