Affiliate Marketing Nasıl Yapılır.Nasıl Para Kazanılır?

Affiliate Marketing Nedir?

Merhaba, günümüzde internet üzerinden gelir elde eden birçok insan vardır. Çeşitli gelir yöntemlerinin arasında Affiliate Marketing sistemi de mevcuttur. Peki, nedir Affiliate Marketing? Türkçe olarak tanımlamak gerekirse satış ortaklığı, ortak pazarlama gibi anlamlara gelir. İşlev açısından bakarsak Affiliate Marketing belli bir sisteme kayıtlı ürün sahipleri ile internet üzerinde satış yapmak isteyenlerin bir arada bulunduğu bir platformdur.

Ticaretin 3 tarafı bulunur. Üretici, Satıcı ve Tüketici Affiliate Marketing sisteminde 3 taraftan oluşur. Bildiğiniz ticaretten farklı değildir. İnternetten yapılan ticarettir. Affiliate Marketing Nedir? diye sorsa biri internette ticaret, internetten gerçekleştirilen ticaret modeli dersek yanlış bir şey söylememiş oluruz.

Ürün Sahipleri

Affilliate marketing sisteminde Ürün Sahipleri ve Ürünleri Satışını Sağlayan Kişiler Bulunur.

Ürün sahipleri, geliştirdikleri ürünleri sisteme ekler. (Sistemi bir mağaza gibi düşünün.) Ürün sahipleri satıştan sonra her konuda destek ve güncellemeler ile müşterileri ile iletişim halinde olur. Ürünün içeriği ve diğer tüm konularla doğrudan sorumlu olan kişiler ürün sahipleridir. Bunlar ürün sahibinin görevleri arasındadır.

Diğer taraftan aynı sistemde bulunan ve ürün sahiplerinin eklediği ürünleri belirlenen komisyonlar karşılığı satışını gerçekleştiren kişiler sistemde yer alır. Böylece ürün sahipleri ürünlerinin pazarlaması ile uğraşmadan, binlerce kişi tarafından ürünlerine satışa sunabilmektedirler. Bundan sonrasında ise ürün sahipleri satış sonrası hizmet ve ürün ile ilgili müşterilerin sorularına ve destek taleplerine cevap  vermek, ürünü geliştirmek, ürünün güncelliğini korumak bulunmak gibi satış sonrası hizmetlerine ağırlık vermelidirler. Ürün sahipleri yönünden sistem bu şekilde çalışır.

İnternet Satış Ortakları (Pazarlamacıları)

Asıl önemli nokta ise burada başlıyor. Satış yapmak için sisteme dahil olan kişiler (pazarlamacılar) sisteme eklenen ürünleri kendi referans kodları ile satışını gerçekleştirirler. Sizin referansınız ile o ürün satın alındığında, otomatik olarak belirlenen komisyonun tutarı hesabınıza aktarılır. Sizin yapacağınız tek şey,  doğru ürünü seçmek, düzgün bir şekilde bunu anlatabilmektir.  Başka yapmanız gereken hiçbir şey yok. Satışı yapılan ürünü satın alan kişilerin destek talepleri, satış sonrası soru ve sorunlar, güncelleme ile ilgili soru ve sorunlar ve benzeri konular ile hiçbir alakanız yok. Şöyle düşünün, yolda giderken birisi size ortopedik ayakkabıyı nereden alabileceğini soruyor. Siz ise bildiğiniz çoğu kez kendinizin kullandığı bir ürünün satışının yapıldığı mağazanın adresini vererek şurada bir mağaza var oraya gidin, benim adımı verin diyorsunuz. Normalde de öyle yapmaz mıyız? beğendiğimiz bir ürün olduğunda bunu tavsiye etmez miyiz?  Bu şekilde siz ne yapmış oldunuz ürünün satılmasına aracı, vasıta olmuş oldunuz.  Belki basit gibi görülebilir ama önemli bir iş yaptınız.  Şimdi o kişi ürünü beğenip satın aldığında sistem tarafından otomatik olarak bakiyeniz güncellenir ve hakkınız olan ödemeyi 15 günde bir alırsınız. Satışlar genelde peşin yapılır.  Bu örneği herkesin anlayabilmesi için verdim. Affilliate marketing yabancı bir kelime olduğundan doğrusu bende ilk duyduğumda nedir diye çok merak etmiştim.

Sistemi yavaş yavaş anlamaya başladığınızı düşünüyorum. Gördüğünüz gibi işleyiş olarak son derece kolay bir sistem fakat her ticaretin kendine göre kuralları, mantığı ve püf noktaları vardır. Bu püf noktaları öğrenmek için bu işin uzmanlarından yardım almanız gerekir. Affilliate marketing sistemine yıllarını vermiş kişilerin tecrübeleri ve birikimleri ile oluşturdukları eğitim kitapları bulunur. Bu ekitap veya eğitim setleri ile sistemi a dan z ye size öğrenirken aynı zamanda  motivasyonunuzu da yükseltir. Bu sistem hakkında bilgisi olan biri olarak kısaca şunu söylemek istiyorum bu konuda uzman olmuş kişilerden faydalanmanız hızlı bir başlangıç ile internetten para kazanmanızı sağlayacaktır.

Komisyon Miktari

En çok merak edilen konulardan biride bu olsa gerek. Komisyon miktarları ürün sahipleri tarafından belirleniyor. Ancak genel komisyon oranları ortalama %50 bazen %75′ lere kadar çıkmaktadır.

Burada kendinize soracağınız en önemli soru siz bu işe ne kadar sermaye koydunuz.? Riskiniz Nedir?

Cevabını ben size söyleyim sermaye felan koymuyorsunuz. Riskiniz sıfır. İflas etmek yok. Eğer gerçek hayatta ticaret yapan birine bunlar yokmuş derseniz o hemen bu işi öğrenip yapmak isteyecektir.

Sizde bu işi ister full time, ister “part time” olarak para kazanmak için, ek gelir elde etmek için düşünmeden yapabilirsiniz. Yaparsanız ne olur. Karlı bir iş yaparak para kazanmak yetmez mi!

Son olarak; affiliate marketing yani satış ortaklı sistemi ile elde edeceğiniz gelirin miktarını hayal bile edemezsiniz. Gece uyurken bile sabit gelir elde edebilirsiniz.

Bu yazımı sizlere yol göstermesi için özenle hazırlamaya çalıştım. Sorularınız varsa yorum yaparak paylaşabilirsiniz. Bildiğim bir konu ise seve seve yardımcı olmak isterim.

Affilliate marketing sistemi tam anlamı ile öğrenmek için hazırlanmış eğitim setleri, e kitaplar içinde en iyilerine site içeresinde yer verdim. Arama yaparak yada para kazanma yolları kategorisinden affiliate marketing için en iyi eğitim setlerini öğrenebilirsiniz.

About admin